Kā bērnības pieredze ietekmē tavu spēju uzstāties publiski
Tavas bailes no publiskās uzstāšanās iespējams ir saistītas ar tavu pirmo runāšanas pieredzi. Īpaši spēcīgi mūs iespaido bērnības piedzīvotais, jo esam īpaši jūtīgi un situācijas ar mums notiek ir pirmo reizi. Kā tas varētu būt noticis?
Te būs viens izdomāts, bet visai ticams scenārijs.
Jau kā zīdainis tu tiec kušināts, lai vecāki var atpūsties un kaimiņu tantēm mierīga dzīve. Kā bērns apsaukts par skaļu balsi un jaukšanos pa vidu pieaugušajiem. Par taviem pirmajiem vārdiem bieži vien vecāki pasmejas, jo tie ir jocīgi un amizanti. Pie galda runāt nedrīkst, jo ir jāēd. Kad tu jautā kaut ko vai izsaki savu viedokli -pieaugušie parasti ir pārāk aizņemti un noguruši, lai atbildētu un klausītos. Tu dzirdi tos sakām- Kušs, apklusti vienreiz! Neuzbāzies ar saviem stulbajiem jautājumiem. Ja tu runā daudz un skaļi par tevi saka “mute, kā laidara vārti”. Un vispār- “bērnu ir jāredz, nevis jādzird”.
Kad tad bērns drīkst runāt?
Ziemassvētkos pie eglītes, protams! Tad vecāki gaida, kad bērns skaļi un ar izteiksmi noskaitīs pantiņu, bet viņš ir samulsis no neierastās situācijas un pēkšņas uzmanības. Ziemassvētku vecītis, visi pārējie bērni un vecāki ar nepacietību gaida, mazā ķipara sirds sitas un grib izlekt ārā pa muti, bet skaņas ārā nenāk. Vecāki sāk skaļi čukstēt pirmos dzejoļa vārdus, bērns tos mehāniski atkārto, bet iekšēji gāžas jau melnajā apkaunojuma caurumā. Vēl pa vidu dzejolis sajūk un atskan smiekli no visiem klātesošajiem. Tad pēc šīm mocībām ir iegūta paka ar konfektēm ar piebildi: “Šoreiz iedošu, bet nākošreiz gan iemācies skaisti noskaitīt. Labi?” Bērns automātiski pamāj un pēc iespējas ātrāk grib aizmirst visu tikko notikušo, lai nav jāmokās vainas apziņā un kaunā.
Tā trauma uzstāties publikas priekšā ir gatava vēl pat nesākot skolas gaitas. Bet mēs taču zinām, kas viss vēl seko: lasīšana uz ātrumu, atbildēšana pie tāfeles, skolotāju kritiskās piezīmes, klases biedru uzjautrināšanā par tavu neveiksmi utl.
Ja tev ir bijusi līdzīga pieredze, tad iespējams tu izvairies no būšanas uzmanības centrā.
Der zināt, ka notikušais nav neatgriezeniski ietekmējis tavas spējas brīvi runāt publikas priekšā. Tu vari to izmainīt. Tomēr, ja tu gribi atgūt iekšējo brīvību un pārliecību par sevi- iespējams tev būs vajadzīga arī palīdzība no malas.
RUNAS STUDIJA piedāvā individuālas konsultācijas, kuras laikā tiek risinātas arī psiholoģiskās problēmas, kas saistītas ar publisku uzstāšanos un pašizpausmi.